Obec Nižná
Nová doba 506
027 43 Nižná
Tel.: +421 43 5309 786
E-mail: obec@nizna.sk
Pôvodne sa predpokladalo, že ide o „hradisko“ z doby halštatskej a tzv. akropola (najvyššie položené plató na vrchole kopca) bola opevnená až v závere doby laténskej, v čase púchovskej kultúry (tzv. hrádok). Avšak nové archeologické výskumy za pomoci rádiokarbonových analýz preukázali, že ani jedno z týchto tvrdení nie je pravdivé. Síce sme v opevnenom areáli jednoznačne potvrdili osídlenie z doby halštatskej, avšak v tomto čase (7. – 6. stor. pred n. l.) nebola Ostražica opevnená valom, do úvahy prichádza len palisáda. Valové opevnenie vzniklo až neskôr, a to v 4. stor. pred n. l. (v čase tzv. predpúchovského stupňa). Počas výskumov v roku 2018 a 2019 sme objavili rôzne sídliskové objekty, ktoré obsahovali keramiku, mazanicu (výmaz stien stavieb), zvieracie kosti, železné kosáky, trecie kamene zo zrnotierok a ďalšie predmety. Nálezy dokumentujú využívanie kopca Ostražica v priebehu približne 500 – 600 ročného zrejme plynulého pravekého a včasnodejinného osídlenia.
Počas výskumov boli odoberané vzorky hliny za účelom analýzy rastlinných zvyškov, ktoré boli skúmané poprednou archeobotaničkou Máriou Hajnalovou. Zvieracie kosti spracovávala Katarína Šimunková. Na základe týchto analýz vieme povedať viac o strave vtedajších obyvateľov – v dobe halštatskej ľudia na Ostražici obľubovali rôzne strukoviny (hrach, bôb, ľaničník) a plodiny pestované na menších políčkach. V období púchovskej kultúry (cca 3. – 1. stor. pred n. l.) sa pestovali plodiny na poliach väčších rozmerov (rôzne druhy pšenice – siata, nahozrnná, špaldová a pod.). Počas celej doby železnej v trvaní cca 7. stor. pred n. l. – 1. stor. pred n. l. pretrvával agro-pastorálny spôsob života, kde výrazný podiel v stravovaní mal hovädzí dobytok, ovce a kozy. Horský región Oravy poskytuje vhodné podmienky pre pastierstvo, a na tieto účely bol a je ľuďmi nepretržite využívaný.
V spolupráci s archeo-krúžkom obce Nižná vytvoril T. Lieskovský 3D model hradiska Ostražica, kde si na podklade LIDARových snímok môžete prečítať základné informácie získané počas výskumov Oravského múzea opevneného areálu Ostražice.
Pre vstúp do modelu klikni na - 3D MODEL OSTRAŽICA
Pomôcka:
Pohyb v 3D modeli: Myš - smer, Koliesko – priblíženie/oddialenie, Myš + SHIFT pohyb do bokov.
Informácie o polohách na hradisku: klikni na body v grafike
Donedávna bola známa len lokalita – hradisko Ostražica. Podrobným niekoľkoročným prieskumom Oravského múzea v spolupráci s obcou Nižná a dobrovoľníkmi (M. Žuffa, M. Krajči a ďalší) sme v posledných rokoch objavili osem nových výšinných lokalít – najmä otvorené výšinné sídliská na svahoch kopca, ktoré boli využívané v priebehu doby železnej a sú s osídlením na hradisku súčasné. Hypoteticky môžeme na základe aktuálneho stavu poznatkov a distribúcie nálezov predpokladať sídelný areál komunity doby železnej na ploche cca 300 ha vrátane lúk, pasienok, polí a lesov, ktoré využívali ľudia pre zber dreva, kameňa a lov divej zveri. Konzumáciu divej zveri potvrdzujú zvieracie kosti, ktoré sme počas výskumov našli (srnec, jeleň, diviak). Zaujímavé sú kosti bobra európskeho z vrcholu Ostražice, ktoré poukazujú na skutočne rozmanitú stravu obyvateľov doby železnej.
Sídliská (červené) objavené počas nových výskumov Oravského múzea od roku 2017. Zelená –polohy, ktoré mohli slúžiť ako pasienky/polia (našli sa tam drobné črepy); biele – polohy bez archeologických nálezov, ktoré neslúžili pre trvalé osídlenie. Autor: B. Lofajová Danielová.
Podkladová mapa – zdroj produktov LLS: ÚGKK SR, vizualizácia: T. Lieskovský, Stavebná fakulta STU v Bratislave.
Fragment šálky z Ostražice
Mgr. Barbora Lofajová Danielová
archeologička Oravského múzea
Podrobné výsledky doterajšieho výskumu hradiska Ostražica a jeho okolia sú publikované v nasledujúcich výstupoch:
B. Lofajová Danielová: Výsledky archeologického výskumu na Ostražici v Nižnej, okr. Tvrdošín v roku 2018. In: Výsledky nových archeologických výskumov na strednom Slovensku 2, 3. Dolný Kubín – Bratislava 2019, 92 – 110.
B. Lofajová Danielová: Nové archeologické nálezy z okolia Nižnej, okres Tvrdošín. Zborník Oravského múzea 36-2019, 31 – 45.
B. Lofajová Danielová/J. A. Markiewicz/M. S. Przybyła/J. Ledwoń: “Late Hallstatt” hillforts in the Western Carpathians: new contribution to an old discussion. Acta Archaeologica Carpathica 56, 2021, 221 – 256.
B. Lofajová Danielová/M. Hajnalová/K. Šimunková: The ‘Central Orava’ microregion (NW. Slovakia) during the Late Hallstatt to Middle la Tène period. Študijné zvesti AÚ SAV – Supplementum 3, v príprave.
Meniny má Eliška
Zajtra má meniny Brigita, Brit, Brita
7.10.2024 09:37
Aktuálna teplota:
11.4 °C
Vlhkosť:
84.2 %
Rosný bod:
8.8 °C
Návštevnosť:
ONLINE:7
DNES:611
TÝŽDEŇ:611
CELKOM:1913121
Družobné mestá a obce